top of page

TOSKANA: FLORANSA VE SİENA'YA ULAŞIM


Toskana Bölgesi'ni kapsamlı ve hızlı bir şekilde keşfetmenin en pratik yolu araba kiralamak; ancak yurt dışı gezilerinin artan maliyetini göz önünde bulundurunca bizim gibi toplu taşımayı tercih etmek durumunda kalabilirsiniz.


Michelangelo Tepesi'nden Arno Nehri, Floransa.

Araç kirayalacaksanız en çok dikkat etmeniz gereken konu: ZTL

Toskana'da ana durağınız Floransa ise, öncelikle uçakla Bologna Havalimanı'na gelmeniz gerekiyor, Türkiye'den Floransa'ya direkt uçuş yok. Bu durumda araç kiralamayı tercih edecekler yollarına Bologna Havalimanı'ndan alacakları bir araçla devam edecekler ve ZTL nedir mutlaka bilmeleri gerekiyor.

ZTL (zona traffico limitato), limitli trafik geçişi olan, şehrin lokallerinin araçla girme yetkisi olabilen ama şehrin dışından gelenlerin araçla girmemesi gereken bölgeler. Örnek olarak Floransa gibi tarihi şehirlerin merkezine kesinlikle araçla girmemeniz gerekiyor; bu bölgeler ZTL tabelalarıyla belirtilmiş olsa da, gitmeden önce şehrin ZTL haritasına bakıp, otelinizin yerine göre aracınızı nereye park edebileceğinizi önceden belirlemeniz hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. ZTL'in bir de saatleri var; bazı caddelere yalnızca akşam 8 ile sabah 7 arasında girmek serbest olabiliyor.


Gün batımında Michelangelo Tepesi'nden Duomo manzarası, Floransa.

Floransa gibi eski şehirlerde, trafik dar sokaklardan tek yönde daire çizerek aktığı için, bir kez girilmeyecek yöne saptıktan sonra ceza yemeden çıkmanız maalesef pek mümkün olmuyor. Siena'da da durum farklı değil. Peki ZTL cezası gelirse gelsin ne olacak derseniz, geçiş başına 50 - 90 euro arasında değişen cezalar, araç kiralık ise kiralama şirketinin üzerine koyabileceği ekstra cezalarla tatilinizden 1 sene sonra tak diye kredi kartınızdan çekilebiliyor. Ben 600 euro ceza ödeyen arkadaşımı duyduktan sonra araç kiralamaktan vazgeçtim.

Özet: ZTL ile moral bozmamak için şehir merkezlerinin hemen dışındaki otoparkları önceden belirleyip aracınızı park edin. Bu şekilde toplu taşıma ile 3 saatte 3 otobüs değiştirerek anca gidebileceğiniz kasaba/şehirlere Toskana Vadisi'nin muhteşem manzaralarını takip eden yollar eşliğinde 1 - 2 saatte gitmeniz mümkün olacak.

Peki, araç kiralamadan, Bologna'dan Floransa'ya nasıl gidilir?

Araç kiralamayanlar üzülmesin; Bologna Havalimanı'na indikten sonra tamamen toplu taşımayı kullanarak Floransa ve Siena'yı gezmek oldukça kolay. Araç kiralamanın artısı, buraya gelmişken Montepulciano'ya gideyim ya da agriturismo otellerinde kalayım diyenler için ulaşım imkanı sağlayabilmesi. Yoksa ana şehirler için arabaya hiç ihtiyacınız yok.


Çan Kulesinden Duomo Manzarası, Siena.

Bologna Havalimanı'na indikten sonra, Floransa'ya gitmenin en pratik yolu hızlı trene binmek. Hızlı tren için, önce havalimanından yarım saatte bir kalkan otobüslere binip 20 dakikalık bir yolculuk ile Bologna Tren İstasyonu'na geliyorsunuz. Tren istasyonundaki kiosklardan Florance SMN (Santa Maria Novella Tren İstasyonu) tren biletinizi satın alıp 40 dakika süren bir yolculuğun ardından Floransa şehir merkezine ulaşıyorsunuz ve buradan her yer yürüme mesafesi.

Bologna - Floransa tren biletini ucuza gelsin diye erkenden alırsanız; saatini ayarlamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bologna Havalimanı bence İtalya'daki en başarısız havalimanı. Her şey aşırı yavaş ilerliyor. Hem gidişte hem dönüşte manasız uzun sürüyor sıralar. Dolayısıyla gidiş tren biletinizi istasyona vardığınızda almanız 10 - 15 euro daha pahalı olacaksa da zamanla açısından daha risksiz olur.


Şehrin surlarından içeri giren yol, Siena.

Nispeten ucuza gelmesi için dönüş tren biletinizi önceden alabilirsiniz. Floransa'yı hakkını vererek gezmenin en azından 3 gün hak ettiğini düşünürsek, SMN istasyonuna vardığınızda dönüş tren biletinizi alırsanız 10 - 15 euro daha ucuza alabilirsiniz biletinizi. Biletlerin fiyatı kabaca 48 saat önceden pahalılaşmaya başlıyor ya da ikinci sınıf kategorisinde bilet kalmıyor. Birinci sınıf ile ikinci sınıf arasında minimal komfor ve ufacık bir ikram farkı var. Boş yere birinci sınıf bilet almaya çalışmayın.

Floransa'dan Siena'ya nasıl gidilir?

Floransa'dan günübirlik gidilebilecek yerlerin başında Siena geliyor.

Siena'ya otobüsle ya da tren ile gidebilirsiniz. Trene yine SMN istasyonundan biniliyor. Otobüse ise tren istasyonunun hemen arkasındaki otogardan bineceksiniz. Burada kiosk ile değil direk biletçiyle muhattap olduğunuz için gideceğiniz yeri söylediğinizde onlar da size yardımcı oluyor.

Siena'daki tren istasyonu şehir merkezinde değil, merkezin 2 kilometre dışında. Otobüs ise direkt şehir merkezine ulaşıyor. Biz bu sebepten otobüsü tercih ettik. 2 kilometre de ciddi bir mesafe değil; ancak Siena düz bir şehir olmadığı için trenden sonra genelde 8-10 euro verip buradan taksiye biniliyor diye duyduk. Yürünecek ise, baştaki ciddi yokuşu aşmak için ücretsiz yürüyen merdiven mevcut.

Otobüse binilecek ise, Floransa'dan Siena'ya giden otobüsün numarası 131. Bunun iki versiyonu var 131 ve 131 R. Mutlaka ama mutlaka yanında R yazana binmelisiniz. R (Rapido) hızlı otobüs anlamına geliyor ve otoyoldan aralara girmeden direkt olarak gidiyor. Bu şekilde tam 1 saatte Siena'nın merkezine ulaşıyorsunuz. Eğer R olana binmezseniz, bir dolu durakta dura dura 1 saatlik yol, 2 saatlik bir kabusa dönüşüyor. Otobüs tarifesi sezondan sezona, günden güne değişebiliyor, en iyisi duraktan teyit etmek ama online olarak da gidiş için şuradan, dönüş için de buradan bakabilirsiniz.

Siena'dan San Gimignano'ya da gidelim derseniz 130 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. San Gimignano'ya Siena'dan direkt gidiş var; ancak Floransa ve San Gimignano arasındaki rotada önce Poggibonsi'ye gidip, burada otobüs değiştirmek gerekiyor.

Otobüslerin tek yön fiyati 8-9 euro gibi, günübirlik her şeyi sıkıştırıp hızlıca gezmek isterseniz Floransa'dan 60 euro'ya turlar var. Aynı gün içinde Siena, San Gimignano ve Chianti'de bir şarap bağı geziliyor. Ben hem grupla gezmeyi sevmediğimden, hem de gittiğim yerin bütün sokaklarını gezmeden rahatlayamadığım için tercih etmedik.

#floransagezisi #sienagezisi #toskanagezisi #italya #italyagezisi #italyagezirehberi #toskanagezirehberi #ZTL #floransa #bologna #siena #toskana

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page