top of page

SİNTRA : GÜNÜBİRLİK BİR YERDEN FAZLASI


Portekiz'e gitmeden önce aldığımız tavsiyeler doğrultusunda Sintra'da konaklamaktan vazgeçmiş ve burayı Lizbon'dan günübirlik ziyaret etmeye karar vermiştik. Lütfen bizim düştüğümüz bu yanlışa siz de düşmeyin. Hele bir de doğa yürüyüşlerini seviyorsanız mutlaka bir kez daha düşünün.

Dünyada çok fazla yer görmedim kabul ediyorum; ama Sintra gördüğüm en masalsı yerlerden biri. Burası en azından 1 gece konaklamayı hak ediyor ve UNESCO dünya mirası listesinde.


Pena Sarayı

Nasıl Gidilir?

Lizbon'daki Rossio Tren İstasyonu'ndan yarım saatte bir kalkan trenlerden birine binerek Sintra'ya gitmek mümkün, tren 40 - 50 dakika kadar sürüyor. Sintra tren istasyonunda indikten sonra, asıl merkeze ulaşmak için kalkan turist otobüslerine ya da tuck-tuck arabalarına bilebilirsiniz. Yürümek de mümkün, ama epey tırmanmanız gerekir, niyetiniz tırmanma yürüyüşü değilse pek tavsiye edilebilecek gibi değil.

Görülecek Yerler

Öncelikle aklınızda olsun, Lizbon'dan Sintra'ya gelirken rakım ve doğa koşulları epey değişiyor. Biz mayıs ayında geldik, üzerimde çok sağlam bir polar olmasına rağmen çook üşüdüm. Trenden indikten sonra da zaten Sintra'nın merkezine ulaşmak için otobüsle dağın eteğine gidiyorsunuz, Pena Sarayı, Castle of the Moors filan bunlar zaten dağın tepesinde. Hava durumuna bakın mutlaka gitmeden evel.


Kalenin tepesi. Muazzam sisten hiçbir şey gözükmezken.

Görülecek yerlerin başında, Portekiz'in turizm açısından en meşhur yeri geliyor; Quinta da Regaleira. Burası 1890'ların sonunda Regaleira Kontesi tarafından yaptırılmaya başlanıyor, ardından Monteiro isimli zengin bir adam tarafından satın alınıyor ve bu adamın kendi dünya görüşlerinin bir yansıması olan ilginç bir mimariyle masalsı yapılar oluşturuyor. Monteiro'dan sonra epey bir el değiştiriyor; ama daha sonra halka açık bir müze olarak korunmasına karar verilmiş.

İçeride tuhaf bir şapel, tüneller, görmeden hayalde canlandırması zor diyebileceğim bir kuyu ve daha bir dolu göletler, çeşmeler var. Bütün bunlar şahane bir orman / bahçenin içinde. Quinta de Regaleira adeta Pan'ın Labirenti.


Quinta da Regaleira

İkinci yer, Pena Sarayı. 1400'lerin sonunda inşaasına başlanan bu saray, romantik mimarinin, neo-rönessance, neo-islam ve neo-gotik mimariyle harmanlanmasıyla oldukça eklektik ve masalsı bir hal amış. Bugüne kadar gördüğüm hiçbir şeye benzemiyordu. Şansımıza hava da sisli olduğu için gerçekten çok büyüleyici bir atmosferde gezdik sarayı.

Pena Sarayı'na kadar ulaştıysanız, en az sarayı gezerken geçirdiğiniz vakit kadarını da bu sarayın bahçesine ayırmanız lazım. Kral II. Ferdinand sağolsun üşenmemiş, bu sarayın bahçesini muhteşem yapabilmek için dünyanın dört bir yanından ağaçlar getirtmiş. Devasa orman güllerini hala unutamıyorum. İtiraf ediyorum, Pena Sarayı gerçekten harika, ama asıl bu bahçe beni Sintra'ya tekrar gitmeye zorluyor adeta. Bahçe demeye de utanıyor insan, bildiğin orman işte. İçeride çeşitli rotalar var dolaşırken kullanabileceğiniz, biz en tepedeki hac'ın oraya kadar çıktık, bulutların içinden filan geçtik. Çok üşüdük, ama bir daha gidersek umarım aynı havaya denk geliriz.


Quinta da Regaleira - Initiation Weels

Bir diğer yer, günübirlik gittiğimiz için bizim vaktimizin yetmediği Castle of the Moors - yani kabaca müslümanlar döneminden kalmış olan kale diyebiliriz. 8 - 9. yüz yıllarda kuzey afrika'dan gelen müslümanlar tarafından yapılmış olan bu kale, haçlı seferleriyle 1147'de Lizbon'un tekrar hristiyanlara geçmesiyle el değiştirmiş. Oldukça tepe bir noktada, Pena Sarayı'nın olduğu tepeden çıkıp diğer bir tepeye geçmeniz gerekiyor, yürüyerek biraz uzun ve yorucu bir rota. Bu noktada tuck-tuck arabaları veya tur otobüsleri yardımınıza yetişebilir. Ancak tek bir güne hepsini sığdırmak gerçekten üstünkörü gezmek olur.

Bir de Monserrate Sarayı var, yine romantik mimarinin islamik ve gotik mimariyle etkileşimi denilebilir. Şahane de bir bahçesi var.

Tüm bunların dışında da, Sintra'nın kendi merkezi de çok sevimli bir yer. Portekiz'in meşhur seramik resimlerinden almak istiyorsanız Sintra'da Lizbon'a kıyasla daha otantik, kendi yaptığı resimleri satan küçük zanaatkarla tanışıp, yapanın elinden alma şansınız var. Fiyatları da daha uygun geldi bize.

#Sintra #PortekizGezisi #Lizbon #LizbonGezisi #PenaSarayı #QuintadaRegaleira

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page