top of page

DOĞU KARADENİZ'E GİDERKEN BİLMENİZ GEREKEN 5 ŞEY


1) Bölgede 2000 metre rakıma çıktığımız bazı yaylalarda sinyal alabildiğimiz oldu. Onun dışında hiçbir yerde telefon çekmiyor. Yani kendi aracımla geleyim, yolu google’a sorarım diyemiyorsunuz. İhtiyacınız olan şeyleri yanınıza önceden yazdırıp yanınızda bulundurun. Sinyal alamadığımız için, telefondan yapılan banka işlemlerini de yapmak sıkıntı oluyor, SMS alamıyorsunuz.


2) Yollar çok kötü, mutlaka yüksek araç kullanmanız lazım. Bölge halkı genelde Duster kullanıyor. 6 çekerli aracımızla zor çıktığımız yollara, Duster teklemeden çıkıyordu. Küçümsemeyin, bulursanız kiralayın.


3) Fırtına Vadisi’nin girişinde, Çamlıhemşin’de A101 ve birkaç tane de ufak bakkal var. Yukarılarda konaklayacaksanız, market işinizi burada halledin; yoksa bakkal ve eczane gibi şeylere ulaşmanız için buraya geri dönmeniz gerekir. Yukarılarda ne bakkal var ne de eczane. Ayrıca yanınızda nakit bulundurun; rakım 300 metreyi geçtikten sonra hiçbir yerde kredi kartı geçmiyor. Yaylada kredi kartı uzatırsanız, fırçayı yersiniz :)


4) Hava karardıktan sonra ayı ve yaban domuzu inebiliyormuş. Karanlıkta tek başınıza yürümeyi düşünürseniz, aklınızın bir köşesinde bulunsun.


5)Yayla insanları zor şartlarda, kalabalıktan uzakta yaşamayı seçmiş insanlar. Sırf size çay veya muhlama satıp biraz para kazanmak istiyorlar diye, muhteşem bir servis kalitesi sunmalarını ya da size kucak açmalarını beklemeyin. Bu insanlar sosyalleşmek isteseydi, zorlu koşulları göze alıp yaylaya çıkmazlardı, öyle düşünün. Yaylalardaki fiyatların da 2000 metrenin üstündeki rakımın olanaklarına göre hazırlandığını unutmayın, iki kişi en basit ev yemeklerine 80 – 100 TL arası hesap gelince üzülebilirsiniz, ama şaşırmayın.


Son olarak, Doğu Karadeniz'de gezilecek yerlerin olduğu yazıma bakmak isterseniz buraya tık tık.

Daha fazla fotoğraf görmek için instagram hesabına tık tık.

#DoğuKaradeniz #Karadeniz #KaradenizGezisi #SalYaylası #PokutYaylası #GitoYaylası #BadaraYaylası #PalovitŞelalesi #ZilKale #Rize #Çamlıhemşin #Hemşin #LazAlpleri

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page