top of page

ÇOK HIZLI KAPADOKYA TAVSİYELERİ !


Kapadokya birçok kişinin daha küçük yaşlarda zaten ziyaret etmiş olduğu bir yer olsa da, arada benim gibi otuzundan sonra gidenler de çıkabiliyor. Hal böyle olunca, ben yine dayanamadım ve kendi etkilendiğim yerleri ve ufak önerilerimi paylaşmak istedim.

Çok detaya girmeden hızlı bir şekilde en etkilendiğim yerlerin listesine girişiyorum:

1) SELİME KATEDRALİ

Bence Selime Katedrali bu bölgenin en etkileyici yerlerinden biri! Daha yaklaşırken arkadan gördüğüm manzara bile aklımı başımdan aldı. 1700 yıl önce Hristiyanlar’ın ilk sesli ayini gerçekleştirdiği yerin burası olduğu söyleniyor. Muazzam bir dağa, muazzam bir yerleşim yapılmış. Bölgenin kendisi de doğa olarak enteresan. Yalnız burası Kapadokya’nın merkezinde değil, Ihlara Vadisi’ne gelmeden hemen önce. Yani Kapadokya'dan arabayla 1.5 saat diyelim. Ihlara Vadisi'ne gidip, burayı gezmezseniz yazık diyim.

2) AŞK VADİSİ

Göreme’nin karşı tarafında kalan bu vadi çok daha sakin. Ok ya da tabela yok buraya giderken, giriş ücreti de yok. Google’daki pin point doğru yeri gösteriyor ama vadinin üst kısmına çıkarıyor sizi. Üstten gezmek de manzarayı görmek açısından harika! Buraya Aşk Vadisi denmesinin sebebi, peri bacalarının fallik şekillerde olmasındanmış.

3) ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ

Zelve, Göreme Açık Hava müzesinden biraz daha ileride. Girişte müze kart gerekiyor. Göreme kadar kalabalık değil. Göreme kadar sağlam kalmış kilise kalıntıları da yok içeride ama bana doğa olarak daha ilginç geldiği için Göreme’dense burası diyorum.

4) GÜLLÜDERE / GÜL VADİSİ

Burası Göreme’nin arkasında kalan ilginç dağ görünümlü vadiye doğru gidiyor. Ok ya da tabela yine yok, giriş ücreti de yok. Google’daki pin point doğru yeri gösteriyor. Aracınızla off road misali vadiye yakın bir yere park edebilirsiniz. Ondan sonrası muhteşem manzaranın içinde yürüyüş! Dikkatli bakarsanız vadideki kiliseyi de fark edeceksiniz.

5) DEVRENT

Zelve ile Paşabağı civarındaki bu bölgeyi ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz. Burada peri bacaları aşınırken bulut misali günlük hayattan başka formlara benzer bir şekil almış. İçlerinde en meşhur olanı deve şeklinde olan. Benim Devrent'i sevme sebebimse eğimli bir arazi olmasından ötürü dolaşırken içinde kaybolabiliyor olmak.

Benim hızlı önerim bu şekilde :) Bunların dışında tabi ki, Ürgüp'tür, Göreme'dir gezilir. Ihlara Vadisi'ndeki kiliselere uğranır; ama yukarıdaki liste özellikle doğa yürüyüşü sevenler için olmazsa olmaz diyeyim.

Konaklama açısından, Ürgüp ya da Göreme'de kalmanızı öneririm. Biz Uçhisar'da konakladık ve restoran sayısı çok limitliydi. Akşam yemeğinden sonra araba kullanmayı sıkıntı olarak görmüyorsanız çok fark etmez ama kullanmayacaksanız kaldığınız yerdeki restoranlara bel bağlamak zorundasınız. Uçhisar'daki Millocal Restoran güzel ama fiyatlar çok tuzlu, yer bulmak için de rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Kapadokya'nın havası biraz süprizli, biz 23 Nisan'da gitmemize rağmen kar fırtınası oldu. Uçhisar da en tepedeki nokta olduğu için en sert hava koşulları burada oluyor, özellikle kış için Uçhisar'ı kesinlikle önermiyorum. Gün içinde manzara görmek için Uçhisar Kalesi'ne çıkın ama konaklama için Göreme'ye geri dönün derim.

#Kapadokya #Türkiye #KapadokyaGezisi #IhlaraVadisi #Hiking #Göreme #Ürgüp #AçıkHavaMüzesi

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page