top of page

IBIZA : DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ DEĞİL


İbiza'yla 2012 senesinde tanıştım. İbiza'nın insanlardaki algısı, yılların pazarlaması sonucu "Parti Adası" olmaktan ibaret sanırım. Evet İbiza partilemek için doğru tercih ama bunu yanısıra denizi, yemekleri ve "Dalt Vila" eski kaleiçi şehriyle (UNESCO dünya mirası listesinde) oldukça otantik ve mümkün olsa yaşanılası bir ada (evler aşırı aşırı pahalı).


Tekneden Eivissa Limanı

Nasıl Gidilir?

İbiza'ya Türkiye'den direk uçuş yok (bazı tur şirketlerinin arada 3-4 günlük paketler yaptığı olduğu söyleniyor ama), THY bir ara bir diğer Baler adası Mallorca'ya direk uçuş koyacağını açıklamıştı, o da gerçekleşmedi (ekonomideki gidişat sağolsun), hal böyle olunca da İbiza'ya daha uzun bir süre Türkiye'den direk uçuş olmasını beklemiyorum.

Peki o zaman nasıl gidilir? İbiza'ya en sık uçan havayolları Ryan Air ve Vueling. Ya bunlardan biriyle aktarma yapacaksınız, ya da ferry ile geleceksiniz. Balearia'nın gemileri Barcelona ve Valencia'dan sık sık kalkıyor. Ancak, gemi yolculuğu, uçağa nazaran çok uzun sürüyor, üstelik biletleri de bir o kadar pahalı. Bu sebepten uçak bana çok daha mantıklı geldi.

İspanya ana karasından uçağa binmek için en yakın nokta Valencia, buradan aktarma yaparsanız uçağın İbiza'ya kalkmasıyla inmesi bir oluyor, taş çatlasa 40 dakikada İbiza'da oluyorsunuz. Bir sonraki yakın nokta ise Barselona, buradan uçuş 1 saat kadar sürüyor, ancak daha sık uçak kalkıyor ve İspanya'da vakit geçirmek için Valencia'dan daha güzel bir yer tabi. Endülüs bölgesinden de İbiza'ya uçmak mümkün, ancak Sevilla'dan uçuşlar yaklaşık 1.5 saat, Malaga'dan ise 1 saat 20 dakika kadar sürüyor, süre artınca bilet fiyatları da artıyor, ve uçuş sayısı da daha az tabi buralardan.

İbiza çok büyük bir ada değil. Ulaşım kolay ve tek bir havalimanı var, Eivissa (İbiza'nın İspanyolca adı). Eivissa Havalimanı oldukça merkezi bir yerde, buradan ana konaklama merkezlerine tek bir otobüs ile ulaşmak mümkün. Zaten adaya ulaşacağım diye uçakla yeterince in-bin yaptım derseniz, taksi de İbiza'da makul fiyatlı. Türkiye ile kıyaslarsak Çeşme'den ucuz olduğunu söyleyebiliriz taksi fiyatlarının. Ayrıca dolandırılmamanız için de ciddi kontroller var, taksi ücretleri nereden nereye kaça gider gibi panolar da mevcut havalimanındaki taksi durağının yanında. Kısaca, İbiza'da bugüne kadar hiçbir taksici tarafından dolandırılmadık, öyle bir girişim bile hissetmedik.

Nerede Kalınır?

İbiza 3 ana merkezden oluşuyor. Nerede kalacağınız da sizin adadan beklentiniz ve adaya ne verebileceğinize bağlı :)

İbiza'ya gittiğinizde vaktinizi verimli kullanabilmeniz için, ne istediğinizi bilerek gitmenizde fayda var.

Adada bir dolu plaj var, hepsi çok güzel ama hepsi farklı özellikleriyle öne çıkıyor, kimi bölgeler gençlere daha çok hitap ederken, kimi bölgeler daha orta yaşlı. Kimi bölgede hiç araba kullanmadan hayatta kalabilecekken, kimisinde arabaya muhtaçsınız vs gibi. Ben ana arterleri özetlemeye çalışayım şimdi.


Ana merkez Ibiza Town / Eivissa, adanın Old Town'ı kalenin olduğu bölge, burası limana bakan, restoranların ve alışveriş yerlerinin olduğu, büyük ama kendi içinde kolayca gezilebilecek küçüklükte. Yerinin merkezi oluşuyla Eivissa'dan hemen her yere otobüs kalkıyor diyebiliriz. Kalenin dar sokaklarında gezmek, tepesine çıkıp İbiza Town'ı izlemek gerçekten keyifi. Her zaman dolu ve canlı, hiçbir zaman Bodrum merkezin rahatsız edici kalabalığı gibi yoğun değil. Ancak sakin ve sessiz bir yer arıyorsanız, restoran ve barların olduğu merkezin dibinde kalmanız riskli olabilir. İbiza, LGBT bireylerin tatil için en çok tercih ettiği yerlerden, pride week gibi haftalar çok kutlamalı ve gürültülü geçebiliyor merkezde.

İbiza Town

Playa d'en Bossa da bölge olarak Ibiza Town'a dahil edilse de, tarz olarak farklı yerler. Bossa bir plaj koyu. Adadaki en uzun plaja ev sahipliği yapıyor. Burada bütçeye uygun otellerin yanı sıra, Ushuaia, Hard Rock Hotel gibi büyük oteller de var. Bu otellerin parti oteli olduğunu, sabah gün doğana kadar son ses havuz partisi (adada plaj partileri yasaklandı) olduğunu ve gürültülerini duymak istemiyorsanız en azından 2 km uzağından geçmeniz gerektiğini bilmekte fayda var :) Neyse ki bu iki hotel yanyana, birinden uzaklaşırken öbürüne yaklaşmıyorsunuz.

Bossa ulaşım açısından kolay bir yerde diyebiliriz, buradan zaten Ibiza Town'a hem tekne hem de otobüs kalkıyor sık sık. Tekneler yaz sezonunda kabaca 45 dakikada bir kalkıyor. Otobüs ise 15 dakikada bir. Otobüs de, tekne de oldukça kısa sürüyor, otobüs 1.80 €, tekne ise 3.5 - 4.5 € arasında değişiyor firmasına göre. Ayrıca Bossa havalimanına en yakın ana merkez. Taksiyle havalimanı da 15 € filan tutuyor maksimum ve 10 dakika filan sürüyor. Taksi ile Ibiza Town - Bossa arası da 15 € civarında tutuyor.

Bu bölgede benim favorim Figueretas, Bossa ile Eivissa'nın arasında kalan koy. Burası da kumluk bir plajın yanında yer alıyor. Denizi de bana göre Bossa'dan daha güzel, çünkü Eivissa burnunun korumasına girmiş ve 3 parçadan oluştuğu için havanın rüzgarlı olduğu günlerde bile çarşaf gibi olmaya devam ediyor.


Figueretas Plajı


Figueretas Plajı

Figueretas'ı benim için cazip kılan diğer özellikleri ise, parti olayına nispeten uzak olması, bu sebepten geceleri daha az gürültüye maruz kalıyor olmak, güzel yemek için deniz kenarında sakin ve uygun fiyatlı alternatiflerin olması, yürüyerek yarım saatte Eivissa'ya ulaşabilecek mesafede olması. Bossa ile aynı şekilde buradan da hem tekne ile hem de otobüsle Eivissa'ya kısa sürede ulaşmak mümkün.

Gece gürültüsünde bir diğer nokta, kulubün kendisinden ziyade, gece kulüpten dönen insanların gürültüsü. Bu gürültüyü minimize etmek için 30 yaş üstü tiplerin kaldığı otelleri bulmanızı tavsiye ederim, biz öyle yapıyoruz :) Biz bu sene Jabeque Soul'da kaldık, bir daha gidersek yine orada kalırız diye düşünüyoruz.


Figueretas'ın sonundaki merdivenlerden ara sokaklardaki yazlıkçı evlerin görüntüsü

İkinci merkez San Antonio Bay, burası adanın İngiliz gençler tarafından işgal edilmiş olan bölgesi. Aynı zamanda Cafe Del Mar, Cafe Mambo gibi mekanlar da burada. Açıkçası Cafe Del Mar'ın bir numarası yok. Eğer gürültü de istemiyorsanız bence San Antonio Bay'de konaklamak için ana motivasyon buradaki hoteller önceki anlattığım yerlere göre daha ucuz olması olabilir. Otobüs ile buradan bir çok koya ve Eivissa'ya gelmek mümkün. Ha yine de illa Cafe Del Mar'a gideceğim derseniz, rezervasyon yaptırmanız lazım ki yer bulasınız.

Tabii yine de San Antonio Bay'i bu kadar gömmüşken, şöyle bir gerçeği de unutmamak lazım; eğer araba kiralamadıysanız, adanın batısındaki plajlara Eivissa'dan ulaşmak epey yorucu 2-3 otobüs değiştirmeniz gerekebilir. Giderken taksi ile dönebilirsiniz; ama dönüşte taksi işine güvenmek riskli. Biz daha evel Cala Salada'ya gidip, dönüş için taksi bulamayıp 5 kişi umutsuzca otostop çekmek, karşılık bulamayınca da 1 saat dağ tepe tırmanmak zorunda kalmıştık.

Son olarak Santa Eulària des Riu, adanın nispeten daha sakin olan, biraz daha orta yaşlı koyu. Ben burayı ziyaret etmedim, ancak tesisler daha nezih ve sakin diye anladım. Buradan da Eivissa ve San Antonio Bay'e otobüs ile ulaşmak mümkün.

İbiza Pahalı mı?

İbiza ucuz değil; ama aşırı pahalı da değil. Bütçenizi nasıl yöneteceğinize göre ortalama bir yer diyebilirim. Bir kere toplu taşıma işi çok kolay ve anlaşılır, hatta gece Amnesia, Pasha gibi adanın büyük kulüplerine de halk otobüsü ring yapıyor o derece. Bütün adayı gezmek gibi bir beklentiniz yoksa araba kiralamadan ve taksi kullanmadan hayatta kalmak mümkün.

Marketlerdeki fiyatlar da ada olmasına rağmen makul. Yani bir aparthotel'de kalırsanız, kendinize mutfağınızda ufak tefek yiyecekler de ayarlarsanız adada cebinizden çıkacak en büyük kalemlerden biri olan yemek masrafınızı epey azaltmış olursunuz.

Ay yok oraya kadar gitmişim ne uğraşacağım derseniz, deniz kenarında sevimli bir yerde adam başı 15 € 'ya tapaslarla karnınızı doyurabilirsiniz, rahat olayım hiç düşünmeyeyim derseniz ortalama bir restoranda adam başı 30 - 40 € diyelim.

İbiza'da plajlar ücretsiz. Plaja havlunuzu atıp seriliyorsunuz. İsterseniz şezlong şemsiye kiralayabilme imkanınız çoğu koyda var. Bossa'da 1 şezlong + 1 şemsiye fiyatı 15-20 € arasında değişirken, daha bakir koylara gittikçe bu fiyatlar tırmanıyor. Bakir koylardaki restoranların ise epey pahalı olabildiğini bilmekte fayda var.

Büyük gece kulüplerinin biletleri 40 - 60 € arasında değişiyor gecesine göre. Bilet fiyatları kapıda 5 - 10 € daha pahalı olabiliyor, zaten gün içinde bilet satan bir dolu yerin önünden geçeceğiniz için kapıda bilet alma durumuna gerek kalmıyor, yalnız David Guetta gibi aşırı popüler isimlerin gecelerine gitmek istiyorsanız biletler epey önceden tükenmiş oluyor. Kulüp'te de 15€'dan iki tane içki içseniz, partilemek için adam başı epey bir parayı gözden çıkarmanız lazım. İlk gittiğimde euro / try paritesinin 2.2 olduğu güzide günlerden sonra şuan 4.2 paritesiyle kulüp işi bütçeyi yorabiliyor. İlla gideceğiz diyorsanız, ibiza party calendar diye google'da aratıp ibiza-spotlight sitesinden hangi gün kim nerede çalıyor bakabilirsiniz, link vermiyorum, yıldan yıla değişiyor url'si.

İbiza pahalı mı sorusuna bir diğer yanıt olarak; bu sene gittiğimizde Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı da İbiza'daymış, hatta futbolcu Sneijder'in Xa Xa diye bir restoranı varmış orada takılmışlar. Magazin boyutunu bir kenara koyarsak, bir jet set hayatı da yaşanıyor yani İbiza'da.

Bu arada zaten yerel halkın bir kısmı adanın parti adası imajından ve gelen vasat ingiliz turistlerden bezmiş. Bu sebeple geçen sene yapılan bir baskınla, sanıyoruz diğer kulüplere de göz dağı vermesi amacıyla adanın marjinal kulüplerinden Space'i kapatmışlar. Ayrıca İbiza'yı bir dönem meşhur eden ve sabahlara kadar süren 2000 kişilik plaj partileri de yasaklanmış. Beklenti İbiza'nın parti adası imajının biraz yön değiştirmesi ve daha "elit" turistlerin adaya gelmesi.

İbiza'nın Plajları

Öncelikle bilin ki İbiza'da çok fazla plaj ve koy var. Hepsine gitmeniz mümkün değil; fakat zevkinize ve konakladığınız bölgeye göre bir kaç tane mutlaka görülmesi gereken koy var.

Eğer Eivissa / Bossa tarafında kalırsanız, Ses Salines / Las Salinas'a uğramalısınız. Zaten otobüsle 15 dakikalık bir mesafede olan bu koy, İbiza'nın meşhur tuz göletlerinin hemen yanında yer alıyor. Berrak masmavi sığ suların olduğu Las Salinas'ın benim en çok hoşuma giden kısmı, Las Salinas'tan Cala Recuita'ya yani kuzeye doğru yaptığımız yürüyüşte karşılaştığımız küçük kayalık oyuntuların içinde en fazla 10 - 15 kişinin sığabileceği özel doğal plajların olmasıydı. Buralar genelde nüdistler tarafından tercih ediliyor; tabi siz soyunmak zorunda değilsiniz. Bu arada Las Salinas'ta koyda bir kaç restorant, otobüsten indiğiniz yerin hemen önünde bir market ve kumsalda şezlong kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Restoranlarda başlangıç tabakları 20 € 'dan başlıyordu diye hatırlıyorum. Bize pahalı geldiği için burada bir şey yememiştik. Bir yandan da Çeşme'nin kıro patlaması yaşayan plajlarına aşırı pahalı bir taksi hizmetinden sonra 70-80 lira verikerek girildiğini düşününce, üstüne bir de yemesi içmesi.. eh Las Salinas daha ucuz kalıyor.


Las Salinas

Las Salinas

Eskiden Platja d'En Bossa da adanın plaj partilerini görmek için mutlaka uğranması gereken yerlerden biriyken, şimdi daha çok yüzmek ve daha çok kumsalda serilmek için gidilebilecek bir yer. Açıkçası denizi Türkiye'den giden biri için çok matah değil, ama uzun kumsalında yürüyüş yapmak keyifli.

Bossa'nın hemen yanındaki Figueretas koyu 3 küçük plajdan oluşuyor. Bossa'dan daha az rüzgar aldığı için deniz daha duru. En kötü havalarda bile dalgalandığına rastlamadım. Genelde ailelerin tercih ettiği bir ortamı var, plajın yanındaki yürüyüş yolundaysa denize karşı uygun fiyatlı yemek yiyebileceğiniz bir dolu restoran var.

Cala Llonga ise Eivissa'dan otobüs ya da tekneyle ulaşabileceğiniz enteresan bir koy. Koyun ilginçliği ağzının aşırı dar olmasından geliyor, denizden tekneyle gelirken koya baktığınızda neredeyse koyun girişini göremiyorsunuz, o kadar kapalı bir koy. Dolayısıyla gidecekseniz erken davranmakta fayda var, günün ilerleyen saatlerinde akıntı alamayan koyun suyu kalabalıktan etkilenmeye başlıyor. Sabah erken saatlerde ise harika. Bu koyda 5 €'ya filan şezlong kiralamıştık (sene 2015), daha çok lokallerin tercih ettiği sakin bir koy. Arkaya doğru uzanan küçük bir kasabası var, sahil şeridindeyse restoranlar kafeler mevcut. Aşırı turistik koylardan olmadığı için fiyatlar her anlamda makul. Tekneyle gitmek isterseniz, önceden saatlerine bakmalısınız mutlaka, tekneler günün belli saatlerinde en fazla 2-3 sefer kalkıyor. Kaçırırsanız çok bekleyebilirsiniz. Tekne yolculuğu otobüse göre tabi ki daha keyifli ama 15 € / kişi gibi bir fiyatı vardı. Eivissa'dan kalkan otobüsün 1.80 € olduğunu hatırlatmakta da fayda var :)

San Antonio Bay tarafında kalırsanız ise, mutlaka gidin diyeceğim iki tane cennet gibi koy var.

İlki Cala Saladita. Çok bakir olan bu koy Cala Salada'nın hemen bitişiğindeki küçük girinti. Cala Salada'dan buraya ulaşmak için küçük bir kaya yolundan engebeli bir geçiş yapıyorsunuz. Buradan geçebilmek için genç ve fit olmak gerek. Cala Salada ve dolayısıyla Cala Saladita, çok bakir bir koy. Buraya toplu taşıma ile ulaşmak mümkün değildi, 2017 senesinde otobüs seferleri başlatmışlar. San Antonio Bay'den buraya tek otobüsle ulaşmak artık mümkün. Buranın denizi gerçekten cennet gibi. Koy ise bir hippie koyu, yemek yiyecek yer ya da şezlong aramayın. Ancak sahilde kendi yaptıkları mojitoları satan gençler görebilirsiniz :)


Cala Salada'ya ulaştıktan sonra, Cala Saladita'ya giden kayalık yol

İkincisi ise Cala Comte, buranın berrak suları gerçekten akvaryum gibi. Yine San Antonio Bay'den tek otobüsle ulaşmak mümkün. Koyda 3-4 tane restoran var. Gençlik enerjisiyle geldiyseniz Sunset Ashram koyun manzara olarak en cazip yerinde ve sürekli canlı dj performansları var. Diğer restoranlar ise daha sakin ve yine tepeden denizi görüyor. Cala Comte'deki restoranlar fiyat olarak başlangıç tabağı 20 € filan civarında olanlardan ve mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız koya gelir gelmez ya da bir önceki günden. Yoksa öğle saati yer bulmanız çok çok düşük bir ihtimal.


Cala Comte

Keza biz bu havalı restoranlarda yer bulamadık ve en sonunda google sayesinde koyun en görünmez yerinde tam aradığımız restoranı bulduk.


Cala Escondita'da kayalıkların altında bulduğumuz mekan

Cala Comte'den azıcık kuzeye yürüyünce, kayaların altında kaldığı için gözükmeyen Cala Escondita'nın içinde bulduk aradığımız mekanı, 2 bira ve veggie burger'e 20 - 25 € gibi bir şey ödedik. Hem ortam hem de lezzetler süperdi. Bu seneki ziyaretimizde hava fırtınalı olduğu için fotoğraflar yanıltmasın, normalde burası cam gibi bir deniz.

#ibizatown #ibizagezisi #figueretas #platjadenbossa #calacomte #lassalinas #sessalines #akdenizgezisi #deniztatili #eivissa #calasalada #calasaladita #ispanya #balearadaları

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page