top of page

FORMENTERA : AKDENİZİN KARAYİPLERİ


Akdeniz'deki bu vahaya gitmek yerine Maldivler'e gitmeyi tercih ediyorsanız, bence tek sebebi buraya direk uçuş olmamasından. Zaten minnacık bir ada olduğundan, bir havalimanı yok, ama bisikletle bir ucundan diğer ucuna 1.5 saatte gidebilirsiniz :) Ufaklığına bakıp onu küçümsemeyin, bir zamanlar Chopin, Miro gibi sanatçıların, hatta Grace Kelly'nin tercih ettiği bu ada hala çok bakir ve Philippe Starck'tan Rihanna'ya bir çok popüler ismin bugün hala sessizce gelip kafa dinlediği yer burası. Hatta belki izlediyseniz, Seks ve Lucia filmindeki ana mekanlardan biri de burası. Adadaki Ses Illetes Plajı ise dünyanın en iyi plajlarından biri olarak sayılıyor.


Es Pujols Plajı

Nasıl Gidilir?

Formentera, İbiza'nın kardeş adası gibi. Buraya özel teknenizle gelmiyorsanız, önce yolunuzu İbiza'ya düşürmeniz gerek.

İbiza'da, İbiza Town, San Antonio Bay, Playa d'En Bossa ve Figueretas'tan Formentera'ya direk tekne kalkıyor. Teknelerin fiyatları kalkış limanı ve teknenin boyutuna/firmasına göre değişiyor.

San Antonio Bay adanın ters tarafında kaldığı için buradan kalkan katamaranların kişi başı gidiş dönüş fiyatı 25-30 € arasında değişiyor, süresini kestiremiyorum 1,5 saat sürüyordur ama minimum. İbiza Town, Figueretas ve Bossa'dan kalkan küçük katamaranların gidiş dönüş fiyatı 19-21 € civarında 40 dakika sürüyor deseler de havanın durumuna göre 1 saati bulabiliyor. Ancak, İbiza Town'dan Balaeria'nın devasa gemileri de gidiyor Formentera'ya (cruise'dan hallice arabalı feribotlar), bunların fiyatı ise 40 € civarında. Gün içinde iki ada arasında oldukça yoğun bir tekne trafiği var, biletleri hem tekne kalkan iskelelerdeki satış ofislerinden hem de çoğu otel ve restorandan almak mümkün.

Eğer tekneden korkmuyorsanız hepsiyle gidersiniz. Eğer benim gibi korkaksanız, havanın gerçekten rüzgarsız olduğuna emin olup gidin ya da paranıza kıyıp Balaeria'nın pahalı ve büyük gemileriyle gidin. Ben genelde küçük katamaranlarla gittim, ama son gidişimizde biraz dalgaya yakalandık, üstüne bir de yanımızdan geçen büyük gemilerin dalgasını yeyince ömrümden gitti :)

Bu arada eğer Formentera'da kalmak gibi bir planınız yoksa zaten rüzgarsız günü bekleyin, yoksa Formentera'nın o çarşaf gibi uçsuz bucaksız denizi de dalgalanabiliyor.


Dalgalı bir günde Es Calo'nun kuzeyindeki kayalık koylardan birinde, Philippe Starck tasarımı Yatch A ile karşılaştık, daha iyisi yapılana dek dünyanın en büyük yelkenli yatı olarak biliniyor

Formentera içinde ulaşım

Gitmişken bütün adayı gezeyim derseniz araba ya da motor kiralamak en mantıklısı. Bunun için para taşımanızın yetmediğini ve kredi kartınızın yanınızda olması gerektiğini unutmayın. Kiralama ücretleri ada olmasına rağmen oldukça makul. Bisiklet de kiralayabilirsiniz ama yollar biraz dar ve arabalarla aynı yolu kullanıyorsunuz. Adada ciddi bir trafik olmasa da, arada araçlara yol ver, dur kalk bekle bize yorucu geldi.

Formentera'da 7 tane otobüs hattı var, bunlardan 4 tanesi yalnızca yazın çalışıyor. L7 ana hoteller üzerinden belirlenen duraklarda duruyor. L2 ise en uçtaki fenere kadar gidiyor. Otobüs seferleri için şuraya bakabilirsiniz.

Taksiler ise sabit fiyat, tekneden indiğiniz limandan Ses Illetes'e ya da Es Pujols'a gitmek isterseniz 11 - 12 € gibi bir şey tutuyor.

Konaklama ve Yemek

Formentera bakir bir ada olduğu için çok fazla tesis yok. Oteller bu sebepten oldukça pahalı. Restoranların fiyatları İbiza'ya göre aşırı pahalı olmasa da, önceden rezervasyon yaptırmazsanız öğle saatlerinde restoranlarda yer bulmak zor olabiliyor.

Plajlar

Buranın en meşhur plajı Ses Illetes, limana en yakın olan plaj da burası. İnce uzun bir uzun, bir noktada iki tarafınızda da denizi buluyorsunuz. Bir tarafınız çarşaf gibi, öbürü ise daha dalgalı bir deniz.

Es Pujols, Illetes'in hemen yanında. Korunaklı bir koy, biz fırtınalı bir havada adadayken, bütün adayı gezdikten sonra bir tek burada yine çarşaf gibi pırıl pırıl bulmuştuk denizi.

Hava iyiyse ve bakir upuzun bir plaj arıyorsanız, Es Calo'ya gitmeniz lazım ama adanın güneye bakan tarafına, yani Hotel Riu La Mola'nın olduğu taraf. (Bu arada hava iyiyse muhabbetini fazla vurgulamış olabilirim, yanlış anlaşılmasın burada hava zaten genelde iyi oluyor, öyle Çeşme gibi rüzgar alan bir yer sanılmasın bu bölge. Sadece biz son gidişimizde kapalı havaya denk gelme kısmetsizliği yaşadık, ama bu nadir bir durum. )

Neyse Es Calo'nun bu dediğim tarafında deniz gerçekten devasa boş bir havuz gibi. Adaya gittiğinizde tamam Illetes'e gidin gitmeyin demiyorum, ama burayı da görün mutlaka :) Bu plajın üzerinde de yine minik plaj restoranları var hem ucuz hem de rezervasyonmuş kalabalıkmış gibi bir derdiniz yok, çünkü burası günübirlik turist akınından uzakta kalıyor.


Es Calo Plajı - valla no filter işte, denizden ne kadar açıldığımı görüyorsunuz ve uçsuz bucaksız böyle devam ediyor kendisiGönül isterdi ki daha fazla fotoğraf paylaşabileyim ama buraya ilk gidişimizde fotoğrafları hep go pro ile çekmişiz, malesef çamur gibi çıkmış. Sonraki seferlerde de denize daldırmışız ya da kendimizi çekmişiz, eldekilerin en iyisi bunlardı :)

#ispanyagezisi #ispanya #akdenizgezisi #ibiza #formentera #deniztatili #sesilletesplajı

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page