top of page

CINQUE TERRE : YİNE YERLEŞEMEDEN DÖNDÜK


Kendini Istanbul'da yaşamaya mecbur olduğuna ikna etmiş olan herkes gibi, ben de her gittiğim yere yerleşme hayalleri kuruyorum.

Cinque Terre'yi görünce de yine kendimi bu imkansız hayale kaybettim. Cinque Terre, İtalyanca beş köy demek. Köyler sırasıyla, Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare.

Bu beş küçüçük köy için ben planlarımı yaparken, herkesin söylediği bu bölgenin tek günlük bir yer olduğuydu. Bu sefer içimdeki sese güvendim ve buraya dört tam gün ayırdık. Mümkün olsa çok daha uzun kalabilirmişim.


Vernazza

Burada yaşayan yerleşik nüfus çok az kişiden oluşuyor. Halkın bir kısmı, 19. yüzyılda tren yolunun inşaasıyla izole hayatlarını bırakıp İtalya'nın daha işlek yerlerine dağılmış. İnsanlar geleneksel işlerle uğraşmak istememişler ve 1970'lerde turizmle ekonomi tekrar toparlayıncaya kadar ciddi bir fakirlik yaşanmış.

Günümüzde de eğer şarap bağlarınız ya da işletecek bir otel ya da restoranınız yok ise burada geçinmeniz pek mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla da nüfus hala çok az, en büyük köy olan Monterosso al Mare'de yerleşik nüfus 1500 kişi civarlarında, en az nüfusun olduğu köy ise 150 kişiyle Corniglia.


Bazılarımız işe filan giderken, Monterosso'da sıradan bir gün

Tabi bu sayılar sizi yanıltmasın, UNESCO dünya mirasındaki bu bölge çok fazla turist çekiyor. Özellikle günübirlik gelenler gün içinde oldukça yoğun bir kalabalık yaratıyor.

Nasıl Gidilir

Cinque Terre'ye İtalya'nın bir başka noktasından tren ile ulaşmanız gerekiyor. Milano'dan 3 saat, Roma'dan 4 saat, Cenova'dan 1.5 saat kadar sürüyor. Biletlerinizi TrenItalia'nın web sayfasından önceden alırsanız, son dakika manasız yüksek bir miktar ödemekten kurtulursunuz.

Eğer köylerden herhangi birine direk ulaşan trenin saati sizin planınıza uymuyorsa, La Spezia'ya gelen trenlere bakabilirsiniz. Buradan Cinque Terre'nin bütün köylerine uğrayan tren gündüz saatlerinde 20 dakikada bir geçiyor. La Spezia'dan en uzaktaki köy olan Monterosso'ya ulaşmak da 20 dakika sürüyor.

Bütün köylerin arası trenle yalnızca 5 dakika sürüyor. Bu da günübirlik gelenlerin hızlı hızlı bütün köyleri şöyle bir dolanıp gezmesi için güzel bir fırsat; ama içinizde biraz doğa sevgisi varsa buraya kesinlikle tek günden fazlasını ayırmanızı öneririm.


Tren yolunun büyük bir kısmı dağın içinden geçtiği için yolculuk karanlıkta geçiyor

Görülecek Yerler

Cinque Terre'ye insanlar hiking, deniz, tarihi kasabaları ve şarap için geliyor diyebiliriz.

Her köyün kendine özgü görülecek bir manzarası ve hissiyatı var.

Monterosso al Mare – En büyük köy burası. Hatta bir sene fazla büyük olduğu düşünülüp Cinque Terre bölgesinden çıkartılmış; ancak sonra geri alınmış. Eski ve yeni diye iki kısımdan oluşuyor (ikisi de oldukça eski), iki kısım birbirine dağı delen bir tünelle bağlanıyor. Burası konaklama için en uygun köy. Upuzun kumsalının Nice benzeri bir denizi var (diğer köylerde plaj yok). Plajda işletmeler dolu, bizim sahilleri aratmıyor. İspanya gibi her yere havlunuzu atıp denize giremiyorsunuz, ya şezlong alacaksınız ya da bizim gibi halk plajı olan yerde kalabalıktan havlunuzu koyacak yarım metre karelik bir alan bulmaya çalışacaksınız. Burası diğer köylere göre daha düz olduğu için de sürekli aşırı dik yokuşlar inip çıkmak zorunda kalmıyorsunuz. Kendi içinde de birkaç tane hiking rotası var, kolay ve güzel manzaralı. Favori köylerimizden ilki burası.


Monterosso

Vernazza – Tepeden görünüşü en güzel köy sanırım burası. Monterosso'dan Vernazza'ya mavi yolu kullanarak (haritasını aşağıda bulabilirsiniz) tırmanmak ve sonunda tepeden Vernazza'yı görmek muhteşem. Yalnız bunun için yaklaşık 1.5 – 2 saatlik zorlu bir dağ patikasında yürümeniz gerek. Muhteşem manzalar göreceksiniz. Sağlığınız yerinde, sporla aranız iyi ve hava çok sıcak değilse mutlaka denenmeli. En güzel focaccia'lar ve tek doğal liman da Vernazza'da.


Vernazza - Öğle saati günübirlik gelen Amerikalı turistler tarafından işgal atındayken

Corniglia – Denize sınırı olmayan tek köy burası. Trenden indikten sonra köye ulaşmak için 380 tane basamak çıkmak gerekiyor. Basamaklar geniş olduğu için kolay çıkılıyor; yine de çıkamayacak durumdaysanız ya da bavulunuz filan varsa, istasyonun oradan tren saatleriyle uyumlu şekilde servis kalkıyor. Biz bu köyü çok sevdik; bir akşamüzeri gittik ve günübirlikçiler de ortadan kaybolduğu için sessizlik ve doğaya karşı kendimizi bir ortaçağ köyünde gibi hissettik. Bu köy tepede olduğu için seyir teraslarına ulaşmak da kolay, kilisenin oralarda biraz dolanırsanız hemen bulursunuz. Manzara gerçekten muhteşem. İkinci favori köyümüz burası oldu; ama tepede olması sebebiyle konaklama için zor gözüküyor. Corniglia'nın ballı dondurması meşhur, gitmişken tadına bakın.


Corniglia - Köye ulaşmak için bu merdivenleri ya da minibüsleri kullanabilirsiniz

Manarola & Riomaggiore – Bu iki köy nispeten birbirine benziyor. Deniz yolundan ikisini birbirine bağlayan patika yol manzarasıyla çok meşhur, Via del Amore ismiyle geçiyor, yani Aşıklar Yolu. Ancak bu yol 2011'de yaşanan sel felaketinden beri kapalı ve 2019'a kadar da açılacak gibi gözükmüyor. İşin komik yanı, birçok insan yolun başlangıcına kadar daha yürümeden bu yolun muhteşem olduğunu filan yazmış. Hayır arkadaşlar yol kapalı, siz sadece köylerin sağ ve sol ucuna giden patikada şöööyle bir tur atmışsınız, üzgünüm; ama evet yol daha başlamadan bile manzarası harika.


Manarola

Köyler arasında hava/deniz müsaitse tekne de çalışıyor. Hatta günübirlik Portfino'ya gidebilirsiniz tekne/tren/otobüs alternatifleriniz var.

Hiking

Aşağıdaki harita ana hiking rotalarını gösteriyor. Mavi olan rotalar ücretli, günlük Hiking Card ile ya da Cinque Terre Card ile giriyorsunuz. Mavi rotalar kısa ve kolay olanlar, kırmızılar zor ve ücretsiz olanlar. Biz Monterosso – Vernazza arasındaki mavi yolu yürüdük, doğa sporlarıyla uğraşmıyorsanız kolay olduğunu söylemek mümkün değil.


CT Hiking Rotaları - Corniglia - Riomaggiore arasındaki mavi yollar 2019'a kadar kapalı

Cinque Terre Card günlük kişi başı 16 € (2017 fiyatı), bütün köyler arasında sınırsız tren hakkı da veriyor. Yani birden fazla parkuru yürüyebilir, ya da iki köy arasını yürüdükten sonra dönüşte trene binebilirsiniz. Köyler arası tren yolculuğu için tek yön bilet fiyatı ise 4 €. Yalnızca tek parkura girmenizi sağlayan hiking card ise 8 €.

Yalnız mavi hiking rotasıyla ilgili şöyle bir sıkıntı var; Corniglia – Manarola ve Manarola – Riomaggiore arasındaki yollar kapalı ve kolay olan yürüyüş parkurları sadece bu ikisi. En az 2019'a kadar da açılmayacak gözüküyorlar. Monterosso – Vernazza ve Vernazza – Corniglia arası 1.5 – 2 saat süren zorlu parkurlar.

Bizim zar zor yürüdüğümüz bu dağ yollarında etrafımız şarap bağlarıyla çevriliydi. 200 yıllık bir emeğin sonucunda bu kadar dik arazilerin olduğu bir coğrafyayı bağ haline getirmiş olan İtalyanlara şapka çıkarmak lazım.

Yemek

Cinque Terre'nin meşhur olan bir kaç şeyi var. İlk olarak tabi ki deniz mahsulleri meşhur. Külahta kalamar, kızarmış balık filan satılıyor. İkincisi pesto sosu, dolayısıyla en az bir kez pestolu makarna yemeniz gerekiyor. Üçüncüsü ise focacia, ucuzluğu ve kolay bulunurluğuyla öğle yemeklerinizin resmi kurtarıcısı.

Restoranların ucuz olduğunu ise maalesef söyleyemeyeceğim. Restoran işi çok turistik olduğundan, aşırı paralar baymadan güzel bir restoran buluncaya kadar biraz yıprandık diyebilirim. Sonunda muhteşem bir makarnacı bulduk: Eraldo; ama son gecemizdi.


Gördüğümüz en ucuz restoranlardan biri buydu - maalesef

#italya #cinqueterre #hiking #deniztatili #akdenizgezisi #şarapbağları #agroturismo #şarapçılık #italyanrivierası

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page