top of page

BUDAPEŞTE : PANTOLONUN İÇİNE TAYT GİYMECE


Evet Budapeşte'ye havalar biraz soğukken gitmiş bulunduk; ama pişman değiliz. Soğuk ve hatta sisli hava, Budapeşte'ye hepten mistik bir hava kattı. Standart Avrupa şehirlerinden farklı bir hissiyatı olan Budapeşte kışın ortasında bile çok güzel.

Bu arada, Budapeşte deyince hemen bir Prag, Viyana karşılaştırması yapılması adetten galiba? Neden bilmiyorum, belki tur programlarında hep ortak planlanıyor diye. Biz aynı tarihlerde gezmedik bu şehirleri, ama Prag'dansa Budapeşte'yi daha çok sevdik. Sebebinden emin değilim, belki daha otantik diye, belki Prag gibi turistiklikten ölmüyor diye.

Ben pek soğuk insanı değilim, ona rağmen çok sevdim Budapeşte'yi; ama soğuğa karşı gerçekten hazırlıklı olun. Kışın gidiyorsanız ya o kadar da kuzeyde değil aslında diye düşünmeyin; pantolonun içine gerçekten tayt giymek durumunda kalabilirsiniz. İçlik ve termal çorap bavulunuzda bulunsun mutlaka.


Buda Kalesi'nden Danube Nehri ve Peşte - hava çok sisliydi

Nerede Kalınır?

Budapeşte aslında bir zamanların iki şehrinden oluşuyor. Buda ve Peşte. Buda tarafında da sevimli mahalleler ve epey turistik yapı bulunuyor olsa da, şehir ahalisinin yaşadığı ana merkez Peşte tarafı. Şehir çok büyük olmadığı için çoğu yere yürüyerek ulaşmak mümkün; ama kışın soğukta yürümek biraz zorlayıcı olabiliyor.

En merkez nerede kalayım derseniz, Four Seasons ile Parlamento binası arasında kalan nehir şeridi ve arka sokakları konaklama açısından en pratik bölge. Ama daha farklı bir yerde kalınırsa da zorlanılacağını sanmıyorum, şehirde hem metro var ve emniyetli, hem de mesafeler oldukça kısa. Biz 12 Revay Hotel'de kaldık. Odamızın manzarası yoktu; ama otelin yeri, konforu ve kahvaltısı çok iyiydi.


Peşte tarafından Danube Nehri, arkada sisten sıyrılıp gözükmeye çalışan Buda Kalesi.

Gezilecek Yerler

Bizim cahilliğimiz, günümüzde fakir bir ülke olan Macaristan'ın, bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası olduğunu unutmuşuz. Dolayısıyla belki de haddinden fazla etkilendik Budapeşte'den, bir zamanların zenginliğini yansıtan mimari yapıları her gördüğümüzde büyülendik, hatta şu yazıyı yazarken bile umarım bir daha gidebilirim Budapeşte'ye diye düşünüyorum.


Buda kalesine çıkan füniküler - yürüyerek çıkarsanız yol biraz uzuyor ama dik yokuş tırmanmadan çıkmak mümkün & manzarası süper

Parlamento binası, Aziz Stephen Bazilikası, Macaristan Opera Binası ve Vajdahunyad Kalesi. İlk üçünün önünden geçeceksiniz zaten, Vajdahunyad Kalesi biraz daha uzakta, ama mutlaka gidin. Zaten meşhur Szechenyi termal havuzları da burada, ikisini aynı günde gezebilirsiniz. Gresham Sarayı da haşmetiyle oldukça etkileyici; ancak Four Seasons tarafından hotel olarak işletildiği için biz içini gezemedik. Yahudi mahallesindeki Sinagog da yine görülesi.Biz 3-4 saatimizi ayırıp Buda Kalesi'ndeki Ulusal Galeri'yi de gezdik. İlginç olan, eserlerin 1900'lerden sonra üretilmiş olmasıydı. Devlet kendi ülkelerinin tarihini anlatan eserler üretilmemiş olunca, o zamanki sanatçılardan geçmişi anlatan resimler yapmasını istemiş. Eserler hem görsel anlamda güzel, hem de geçmişi anlatışı açısından ilginç. Örneğin resmedilen bir olay, muhtemelen yaşandığı tarihte resmedilseydi, orada göremeyeceğiniz bir siyahiyi, geçmişi tasvir eden ve 1900'lerden sonra yapılmış bu resimlerde, başkalarına liderlik ederken görebiliyorsunuz. Bir de galerinin yerleşimi ve açıklamaları Macaristan'ın tarihini anlamamız açısından da bize oldukça faydalı oldu. Buda Kalesi'ne zaten çıkacaksınız, hazır çıkmışken bir gidip gezin.


Aziz Stephen Bazilikası

Buda Kalesi'nin hemen yakınında Fisherman's Bastion denilen yapı var. Biz bunu eski bir yapı sanmıştık meğer 1900'lerin başında yapılmış, ikinci dünya savaşından sonra da yenilenmiş. Yeni olduğunu görünce etkilenemedik ayıptır söylemesi; ama gidip görün manzarası filan da hoş.

Mimari olarak ismi olan bu yapıların dışında da sokaklar haşmetli ve etkileyici yapılarla dolu şehir merkezinde. Tabi havalimanına gidip gelirken şehir merkezinin dışına çıktığınızda bu havayı bulamayacaksınız, küçük eski evler, tek şeritli yollar Macaristan'ın günümüzdeki ekonomik durumunu yansıtıyor.


Vajdahunyad Kalesi

Yine de şehir merkezinde oldukça canlı ve pozitif bir hayat var. Soğuğa rağmen akşamları gençlerin takıldığı bölgeler tıklım tıklım dolup sokaklara taşıyor. Özellikle Yahudi Mahallesi'nde gidilecek çok fazla mekan ve hareketlilik var. O taraflara gitmişken Szimpla Kert'e de uğrayıp mekanı görmek adettenmiş, bilginize.

Chain Bridge ve köprüden geçtiğinizde karşılatığınız dev tünel de yine insanı etkiliyor. Buda Kalesi'ne yürüyerek çıkmak da manzarayı göre göre gitme açısından güzel bir rota. Buda'nın arka sokaklarında soğuktan içeri gizlenmiş enteresan kafeler ve lokal restoranlar mevcut.

Budapeşte'nin soğuğuna karşılık termal havuzları meşhur, aslında gün içinde ısınmak için güzel bir fikir olmasına karşılık, ben aşırı huylu bir tip olduğumdan biz gitmedik.

Budapeşte dedikleri kadar ucuz mu?

Şakası yok, gerçekten çok ucuz.

Budapeşte genel olarak yemek açısından çok kolay bir yer. Üstelik de restoranlar gerçekten özenli, şık ve hep dolu. Tripadvisor'dan bakıp oo meşhurmuş gideyim dediğiniz çoğu restoran için akşamları rezervasyonsuz yer bulabilmek oldukça zor. Yemeklerse hem Türk ağız tadına uygun, hem de restoranların standardına göre karşılaştırdığınızda Türkiye'den ucuz. Biz bir öğlen donarken, aceleyle Peşte tarafındaki Hilton'un restoranına gittik, hem manzarası hem de servisi çok iyiydi, epey yedik içtik ve türk lirasıyla 200 - 250 tl gibi bir hesap ödedik. Hilton fiyatı böyleyse, normal restoranları siz düşünün.

#Budapeşte #MacaristanGezisi #Macaristan #Buda #Peşte #VajdahunyadKalesi #SzechenyiBaths

0 comments
bottom of page