top of page

AMALFİ KIYILARI: MAVİNİN 50 TONU


Seyahate gitmek kadar sevdiğim bir şey var ise, o da seyahat planlamak. Boş vakitlerimde, kendimi kötü hissettiğim anlarda booking.com’a rastgele atış yapmak suretiyle senaryo gibi seyahat çalışırım.

Bu seneki tatiller için de süreç yine böyle senaryolarla başladı. Ancak dövizdeki artış durmak bilmedikçe, booking’deki ücretsiz rezervasyonlarımın sayısı dörde, beşe, altıya, ona çıktı.. En sonunda tatil planımız da, görmediğimiz yerlerden bütçemize hangisi daha uygun olacaksa bari o olsun şeklinde planlandı.


Uçak bileti alana kadar da (euro’nun 5 olduğu o güzel günlerdi!) euro ya 7 TL olursa mevzusu, aramızda bir şakadan ibaret oldu. Ve biz en sonunda Napoli uçak biletlerimizi aldık. Ardından Euro bizi beklemiş gibi 7 oldu. Biz de tabi ki bu kurdan almadığımız ama bir daha yerine koymamızın zor olacağı euro’cuklarımızla, utana sıkıla çıktık bayram haftası yola..

Belki kafamızda soru işaretleriyle gittiğimizden, belki bu ara İtalya’ya fazla yüklendiğimizden, Amalfi beni görünce kendisine aşık eden yerlerden biri olmadı (evet, oluyor bu his bana); ama yine de güzel bir bölge.

Amalfi Kıyıları, Güney İtalya’nın en popüler bölgelerinden. Türkiye’de bilinirliği az olan bu bölge, son yıllarda Ayhan Sicimoğlu ve Instagram ile beraber Türkler arasında popülaritesini de arttırdı.

Amalfi Bölgesi, Positano ile Vietri Sul Mare denilen koyların arasındaki 40 kilometrelik sahil şeridinden oluşuyor. Aynı zamanda bu bölgedeki büyük koylardan birinin adı da Amalfi.

Napoli’den Amalfi’ye Nasıl Gidilir?

Amalfi Kıyıları’na ulaşmak için Türkiye’den genelde Roma ya da Napoli’ye uçuluyor. Napoli tabi ki daha yakın.

Napoli Havalimanı’na indikten sonra, birkaç alternatifiniz var:

  • Napoli’den özel shuttle ayarlayıp direkt gitmek

  • Napoli Havalimanı’ndan direkt Sorrento’ya giden otobüslere binip, Sorrento’dan otobüs ya da feribotla (feribot saatleri çok limitli) gitmek

  • Napoli Havalimanı’ndan belediye otobüsüyle Napoli Tren İstasyonu’na gidip, buradan circumvesuviana treniyle Sorrento’ya gitmek ve Sorrento’dan otobüs ya da feribotla (feribot saatleri çok limitli) gitmek

  • Napoli Havalimanı’ndan belediye otobüsüyle Napoli Tren İstasyonu’na gidip, buradan tren ile Salerno’ya gidip, Salerno’dan saat başı kalkan Travelmar tekneleriyle gitmek

  • Kendi aracınızla gitmek

Özetle Amalfi’ye ulaşmak çok kolay değil, harita üzerinde kilometreler kısa; ancak Amalfi Kıyıları dünyanın gerisine tepelerden giden aşırı virajlı yollarla bağlanıyor.

Benim tavsiyem, eğer Amalfi ile Vietri Sul Mare arasındaki bölgede konaklayacaksanız, Salerno üzerinden Travelmar tekneleriyle giden rotayı kullanmanız.

Positano’ya yakın bir yerlerde kalıyorsanız, o zaman otobüs içeren rotalardan birini de kullanabilirsiniz.

Biz Amalfi öncesinde Sorrento’da kaldığımız için, mecburen Sorrento’dan otobüse bindik. Muhteşem manzaralı bir yol; ancak virajlı yollardan benim gibi kolay etkileniyorsanız, mide bulantısı hapını yanınızdan eksik etmeyin. Bu arada yol haddinden uzun sürüyor, daracık yolda viraj alırken otobüsler bir ileri bir geri giderek sürekli bir yol alma – verme halinde ilerliyor. Her virajda otobüsler korna çalarak karşıdan geleni beklemesi için uyarıyor filan enteresan bir yol. Araba kiralamış olsaydık kesin pişman olurduk.

Sita Bus isimli otobüs firması Amalfi böglesindeki kara ulaşımını sağlıyor. Ortalama tek yön bilet fiyatı 1.50 € gibi. Gideceğiniz yeri söyleyip öyle bilet alıyorsunuz. Otobüsün içinde bilet satılmıyor, civardaki küçük dükkanlardan bilet almanız gerekiyor.

Fiordo di Furore gibi bakir koylara giderken mutlaka dönüş biletinizi de önceden satın alın, yoksa dönüş bileti alacak yer bulamayabilirsiniz.

Günlük otobüs kartı da satılıyor 10 € gibi bir fiyatı vardı. Otobüs tarifelerine buradan bakabilirsiniz.

Tekne içinse Travelmar firması hem fiyat hem de sıklık bakımından en mantıklı olanı. Fiyatlar gittiğiniz rotaya göre değişiyor. Örnek olarak Amalfi – Positano arası 25 dakika sürüyor ve fiyatı kişi başı 8 €. Amalfi – Minori arası ise 10 dakika sürüyor ve fiyatı 3 €. Detaylı tarifeye buradan bakabilirsiniz.

Amalfi Bölgesi’nde Nerede Kalınır?

Konaklayacağınız yeri seçerken bence en önemli faktör, fiyat, ulaşım ve koydaki imkanlar.

Koyların bazıları çok dik, bazıları tek bir otel ve restoranın sığabildiği minnacık koylar, çoğu otel ise geliri türk lirası olan bizler için orantısız pahalı. Bu zor denklemde, gezebildiğimiz koylar için artıları ve eksileri değerlendirmeye çalıştım.

Amalfi


Biz koy olarak Amalfi’de kalmayı tercih ettik. Amalfi ulaşım imkanlarıyla en merkezi koy gibi. Buradan hem Salerno istikametine hem de Positano istikametine gitmek için tek vasıta kullanabiliyorsunuz. Eğer Positano’da kalırken Ravello’ya gitmek isterseniz, önce Amalfi’ye gelip buradan otobüs değiştirmeniz gerekiyor.

Amalfi, diğer koylar kadar dik değil. Yani evet bir noktadan sonra yine epey dikleşiyor; ancak merkezi düz. Merkez düz olduğu için, otelinizi tepelerde tutmazsanız, gün içinde zoraki yokuşlarla karşılaşmadan hareket özgürlüğünüz olur.

Amalfi’de hem geniş bir plaj şeridi, hem yürüyüş yolu hem de her bütçeye uygun restoranlar var. Bu şekilde konaklamanız sırasında akşam ne yapacağınızı planlarken zorlanmıyorsunuz; çünkü kendi aracınız da olsa, toplu taşımaya da güvenseniz, akşam yemeğini kaldığınız koy neresiyse orada yemeniz hayatınızı kolaylaştırıyor.

Amalfi’nin bana göre dezavantajı, öğle saatlerinde tur ile günübirlik gelenlerin uğrak noktası olması sebebiyle lüzumsuz bir kalabalıklaşma hali oluyor. Plajın ücretsiz olan kısmı da epey kalabalık oluyor.

Positano


Positano bölgenin en turistik ve “havalı” koyu. Sorrento’dan gelirken en yakın mesafedeki koy olması açısından güzel. En canlı koylardan biri olduğu için ulaşım açısından sık sık tekne ve otobüs kalkıyor. Fazla sayıda restoran var ve koy alabildiğine dik olduğu için çoğunun manzarası da çok güzel.

Ancak Positano gerçekten mega turistik, dolayısıyla konaklama gerçekten çok pahalı. Koy aşırı dik olduğu için, aşırı insan olmasa bile sürekli çok kalabalık hissi veriyor ve sürekli yokuş çıkmak zorundasınız. Biz ayak basmadan anlayamamıştık; ancak gerçekten Positano'da düz olarak alabileceğiniz mesafe 3 metre filan, sonrası sürekli tırmanma şeklinde.

Positano’nun da fena olmayan genişlikte bir plajı var. Ücretsiz kısım tabi ki yine kalabalık oluyor.

Günübirlik gezmek için mutlaka uğranması gerektiğini düşünsem de Positano’da yaz aylarında konaklamanın maddi manevi yorucu olacağını düşünüyorum.

Ravello


Sanırım Amalfi Kıyıları’nı gezerken en çok burayı sevdim. Ravello tepede konumlanmış bir kasaba. Amalfi’den otobüsle 10 – 15 dakikada ulaşıyorsunuz. Denize kıyısı olmayan Ravello, antik villaları ve bahçeleri ve sakin meydanlarıyla huzur veren bir yer. 300 küsür metre yükseklikte olduğu için de çok güzel bir manzarası var. Burası da pahalı koylardan; ancak sezon dışında giderseniz ve önceliğiniz denize girmek değilse, farklı bir hissiyatı var, düşünülebilir.

En büyük dezavantajı, ulaşım açısından sürekli araca bel bağlamanız gerekiyor. Ravello’dan Amalfi ve Atrani’ye, hatta Minori’ye yürümek mümkün; ancak aralıksız 2000 basamak inip çıkmak gibi fikirlere kendinizi şimdiden alıştırmaya başlamanız lazım.

Yürüyerek denize ulaşmak isterseniz de aynı şekilde Villa Cimbrione’nin yanından kendinizi aşağı salmanız lazım 2000 küsür basamak (adım değil basamak olduğuna dikkat çekmek istiyorum).

Minori


İşte sonunda bütçe dostu bir alternatif! Amalfi’ye tekne ile 10 dakika mesafedeki Minori, ufak tefek ama en azından çeşitli restoranları ve plajı olan bir koy. Üstelik de düzayak. Görsel olarak çok ahım şahım bir koy olmasa da fiyat performans açısından değerlendirilebilecek bir yer. Ayrıca Limon Yolu’nun (Sentiero degli Limoni) yarısı Minori’den geçiyor. Limon Yolu meşhur Amalfi limonlarının ekildiği bahçelerden geçen, ve tepeye ulaşıp Minori ile Maiori’yi birbirine bağlayan yürüyüş rotası.

Bu arada İtalya’da yediğimiz en iyi tatlıyı Minori’deki bir pastanede yedik. Mümkünse Amalfi Bölgesi’ne yolu düşen herkes mutlaka bu pastanede bir şeyler tatmalı. 40 - 50 çeşit pasta yapıyorlar ve benim gibi tatlı düşkünü olmayan bir insan bile çıldırabiliyor. Aşağıdaki listemde yazdım burayı da.

Maiori

Burası da bütçe dostu bir alternatif. Amalfi’ye tekne ile 15 dakika mesafede. Epey geniş bir koy. Upuzun plajı sebebiyle daha çok aileler tercih ediyormuş. Maalesef koy olarak göze hitap eden hiçbir özelliği yok denebilir; yalnızca maliyet düşürmek için tercih edilebilir.

Atrani


Amalfi’nin yanındaki koy. Dağın içinden geçen tüneli kullanarak Amalfi’ye 10 – 15 dakikada yürüyebiliyorsunuz. Ufak bir koy, kendi plajı, birkaç tane de restoranı var. Deniz kenarından da Amalfi’ye yürüyebilirsiniz; ama araç trafiğiyle yolu paylaştığınız için tünel daha emniyetli ve pratik. Bu tünelin hemen yanında, dağın içinde aracınızı park edebileceğiniz bir otopark da mevcut.

Sorrento

Sorrento, Amalfi Kıyıları’nın dışında kalıyor; ancak Sita otobüsleriyle buradan da Amalfi’ye ulaşmak mümkün. Yol virajlarla epey uzun sürüyor; eğer Sorrento’da kalıp hergün Amalfi’de bir koya gitmeyi düşünüyorsanız bence eziyet olur. Sorrento’da kalıp bir gün de Amalfi’ye gideriz diyorsanız o zaman düşünülebilir.

Sorrento çok güzel bir yer bu arada, buralara kadar gidilmişken kesin görülmeli. Biz iki gece de Sorrento’da kaldık, onu da ayrıca yazmaya çalışacağım.

İşin özeti; eğer derdiniz çok yorulmadan gezmek ise, konaklayacağınız otel/airbnb’nin mutlaka deniz seviyesinden yüksekliğine bakın. Bizim otelimiz 50 basamak yükseklikteydi ve bu bölge için çok iyi bir özellik olarak görülüyordu. Eğer yokuş inip çıkmak size göre değilse ya da sağlığınız el vermiyorsa, bence bu bölgeyi gezmekten vazgeçin yoksa maalesef geldiğinize değmeyecek.

Maksat bütçeyi düşük tutmak ise, araç kiralamaktan vazgeçin, merkezi ve bol restoranlı bir koy seçin. Küçük koylarda az restoran olduğundan ve akşam bir yerden bir yere ulaşım kolay olmadığından, restoranlar daha pahalı fiyat çekiyor, konaklamayı ucuzlattık derken restorandan batıyorsunuz.

Amalfi’ye Ne Zaman Gidilir?

Amalfi Kıyıları akdeniz sahilinde olduğu için akla hemen deniz tatilini çağrıştırıyor. Ancak Amalfi’nin denizi Türkiye’deki denizlere göre vasat, tatilinizi denize göre planlamayın. Ben tam bir deniz insanı olmama rağmen 4 günde görev gibi 2 kez denize girdim çıktım. Burada deniz daha çok görsel bir zevk sunuyor.

Zaten çok dağlık bir bölge olduğu için sık sık sürpriz yağmurlar yağıyor. Bölgenin çok yokuşlu olduğunu ve yürümeniz gerekeceğini de düşünürsek bahar aylarında gitmek daha keyifli olacaktır. Bu şekilde yaz insanlarının kalabalığından ve yaz sezonu fiyatlarından da kendinizi kurtarmış olursunuz.

Bunlara ek olarak, Amalfi'de Mutlaka Görülmesi Gerekenlerin listesi için linke tık tık.

Instagram'dan takip etmek içinse buraya tık tık.

#İtalyaGeziRehberi #İtalyaGezisi #Amalfi #AmalfiGeziRehberi #Positano #Ravello #Napoli #Sorrento

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page