top of page

AMALFİ'DE MUTLAKA YAPILMASI GEREKEN 10 ŞEY


1) Sentiero degli Dei / Tanrılar Yolu

Hiking seviyorsanız bu rota mutlaka yürünmeli. Bomerano'dan Nocelle'e giden bu rota, dağların tepesinden muhteşem manzaralar veriyor. 3 - 3.5 saatlik bir rota. Yaz sıcağında zorlar, bahar aylarında gittiyseniz aklınızda olsun.

2) Fiordo di Furore

Amalfi'nin tek fiyordu. Üzerinden de eski bir köprü geçiyor. Amalfi'den otobüs ile 15 dakikada ulaşmak mümkün. Dönüş biletinizi önceden alın. Bu koyda hiçbir tesis yok. Motorsikletle gelirseniz köprünün üzerine aracınızı bırakabilirsiniz. Araçla gelirseniz Conca dei Marini civarında otopark var. Koydaki ufak plajdan denize giriliyor. Cesareti olanlar için köprüden atlamak serbest.

3) Andrea Pansa

Amalfi'deki muhteşem tatlıcıların ilki. Amalfi Katedrali'nin hemen yanında. Burada oturup geleni gideni izlemek ayrı bir keyif; tatlılarını yatmadan önce yerseniz 4 saat uyutmuyor; ama dersinizi alamayıp ertesi gün tekrar yiyorsunuz.

4) Villa Rufolo

Ravello'nun meydanındaki tarihi villalardan biri (diğeri Villa Cimbrone). Bahçesi, mimarisi, konser alanı ve manzarasıyla insanı büyülüyor. Giriş ücreti 7 €.


5) Deniz yoluyla Amalfi - Positano ve Amalfi - Minori

Buraya kadar gelmişken bu kıyıları bir de denizden görmeniz lazım. Travelmar'ın tekneleriyle uygun fiyata bu yolculukları yapmak mümkün.


6) Pasticceria Sal de Riso

Bu tatlıcı Minori'de. Son gün keşfetmeseydik, hergün Minori'ye gitmek zorunda kalırdık. En az Paris kadar iyi. Belki de daha iyi. O kadar çok çeşit var ki sayamadık. Gerçekten aşırı iyi.


7) Positano'da Manzaraya Karşı Akşam Yemeği

Bizim buna vaktimiz yetmedi maalesef. Başka bir koyda buluruz dedik; ama Positano çok dik olduğu için tepelere çok çabuk çıkılıyor ve tepeden manzarası olan bir dolu restoran var. Amalfi'nin merkezinde bu kadar manzaralı restoranlar yok maalesef.


8) Ravello - Amalfi Yürüyüşü

Bu biraz iddialı bir rota. Hiking denmez çünkü toprak yoldan yürümüyorsunuz. Normal yoldan yokuş yukarı ya da yokuş aşağı yürümeniz lazım. Yani Ravello'dan Amalfi'ye 350 metre ineceksiniz ya da tam tersi rotadan çıkacaksınız. Tepede yine güzel manzaralar, ufak şelaler, küçük köyler sizi bekliyor. Yollar genelde merdivenli. Merdiven inmek eklemlere fazla yük bindirdiği için biz çıkmayı tercih ettik, bu sefer de baldırlarımız yok oldu. Uyarmadı demeyin; tekrar gitsem yine çıkarım.


9) Çeşmeler

Amalfi'de her yerde çeşmeler var ve buz gibi dağ suyu akıyor. İçmek için de, altına girip serinlemek için de muhteşem. Boş yere şişede satılan suya para harcamayın.

10 ) Belvedere Cimitero Monumental

Burası, hakkında pek bir bilgi bulamadığım sembolik bir kilise. Denizde yüzerken fark edip epey bir merdiven tırmandıktan sonra ulaşabildik kendisine. Meğer ücretsiz asansörü varmış. Amalfi manzarasını izlemek için çok güzel bir nokta, hiçbir yerde adı geçmediği için de tam bir sükunet hakim.


Bunlara ek olarak, Amalfi'ye nasıl gidilir, nerede konaklanır, koyların birbirinden farkı ne okumak isterseniz linke tık tık.

Instagram'dan takip etmek içinse buraya tık tık.

#italya #italyagezirehberi #italyagezisi #AmalfiGeziRehberi #Amalfi #Positano #Ravello #salerno #Napoli

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page